fallback

Йотингер: В Европа има пълно надценяване на собствената икономическа мощ

Изборът на Джо Байдън за президент на САЩ също е шансът да се осмелим да направим нов опит за трансатлантическо споразумение, смята бившият комисар

08:46 | 17.11.20 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Новата зона за свободна търговия в Азиатско-Тихоокеанския регион притеснява дългогодишния еврокомисар Гюнтер Йотингер. В интервю за Handelsblatt политикът от християндемократическия съюз намира трудни думи за безмълвието на Европа в рамките на световната търговия.

Бившият комисар подкрепя новата версия на преговорите за трансатлантическо споразумение за свободна търговия. „Изборът на Джо Байдън за президент на САЩ също е шансът да се осмелим да направим нов опит за трансатлантическо споразумение TTIP между Европа и САЩ“, каза той пред Handelsblatt. Джо Байдън е явен привърженик на многостранността и глобалните мрежи. „Той отново ще направи САЩ партньор по въпросите на космополитизма, търговията и защитата на инвестициите“, пояснява Йотингер.

Причината за острото изказване на германеца е споразумението между Китай и 14 други държави за формиране на най-голямата зона за свободна търговия в света. Сега Йотингер счита, че новото господство на Пекин трябва да се компенсира със споразумение между САЩ и Европа.

„Азия вече е доминиращ играч в световната търговия, като се има предвид нейният растеж и нарастващото население. Новата зона за свободна търговия е удар, който може да я превърне във водещия пазар в света“, каза Йотингер. Съществува риск стандартите и нормите за продукти и услуги да бъдат определяни в бъдеще в Азия. Тогава САЩ и Европа  ще бъдат големите губещи от тази тенденция. 

Новото споразумение показва  преди всичко стратегическия провал и бавност на американския президент Доналд Тръмп с неговата протекционистка стратегия, смята германецът. „За съжаление обаче виждаме и безмълвието на Европа, въпреки че следваме многостранен подход“, казва Йотингер.

Въпреки това той не смята, че Европа е просто зрител на случващото се. „Ние не сме просто зрители. През последните няколко години Европа установи по-дълбоки търговски отношения с Япония, Южна Корея, Индонезия и много други страни на този континент. Но трябва да внимаваме да не застрашим сега споразумението за свободна търговия Mercosur между ЕС, Бразилия, Аржентина, Парагвай и Уругвай. След 20 години преговори това, което може ще се превърне в най-голямата зона за свободна търговия в света, заплашва да се провали в последните няколко метра. Трансатлантическото споразумение TTIP между Европа и САЩ вече срещна критика през 2016 г., също в страни като Германия и Франция. Това не може да ни се случи отново с Mercosur“, твърди политикът.

Според него в много европейски столици има пълно надценяване на собствената им икономическа мощ. „Един вид превъзходство. Ако Mercosur не се случи, вече няма да имаме влияние в този регион. След това ще видим как Китай разпространява своето влияние в Южна Америка“. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 00:53 | 13.09.22 г.
fallback